Ha háztulajdonos, akkor két jelenség biztos, hogy elkerülhetetlen a részéről: a rendszeres fűnyírás, és az állandó rovarharc. Leginkább a darazsak keserítik meg az életét? Kiirtásuk nem fog sikerrel járni, ha nem ismeri őket igazán. „Ismerje meg az ellenséget”, hogy kiirthassa azt.
„Anya, darazsat láttam.”- szól a gyerek az anyjához.
De azt, hogy pontosan milyen fajta volt, sok esetben még maga az anya sem tudja megmondani.
Nem mindegy, hogy milyen darazsat látott?
A válasz egyértelműen: nem.
Habár a darazsak ált. 15-20 mm hosszúságúak, akár 50 mm-t is lehet fajtától függően. Egy 5 cm-es szörny már Önre is rá tudná hozni a frászt? Hazánkban a leggyakoribb darázsfaj kb. 18-20 milliméteres. A maximum 2 cm-es közönséges darázs.
Ha egy óriásira felnagyított fotót néznénk a darázsról (akár arccal szembe), nem véletlenül hasonlítana egy hangyára. Hiszen testfelépítése rendkívül hasonló. Azonban az sem véletlen, hogy gyakran keverik össze a gyerekek a méhecskével, hiszen kinézetre – színeit tekintve – és az életmódját megfigyelve inkább a méhhel mutat szoros kapcsolatot.
Darazsat vagy méhet látott a gyerek?
Habár a méhecske színezete egy kicsit hasonlít a darázsra, utóbbi sárga és fekete „csíkos” rajzolata összetéveszthetetlen. De a veszélyesebb lódarazsak színe a barnás árnyalatokat is felveheti.
Ha nagyító alá tennénk, a testét borító rövid szőröket is láthatnánk, az összetett szemek, és fejlett rágószervek pedig elengedhetetlen kellékei.
De mi köze van mindezen információknak ahhoz, hogy megszabaduljon a darazsaktól?
A kiirtásukhoz ismernie kell a közösségi életmódját. Azaz a kolóniába szerveződő életmódját.
Ha meglát egy darazsat, szinte biztosra veheti, hogy a környéken több is lesz.
Hacsak nem egy magányos darazsat szúr ki éppen, ami sárból, agyagból készülő fészkébe megbénított rovarokba petézik.
A kolóniákba szerveződő darazsak jóval elterjedtebbek. Így amennyiben darázsgondja akad, szinte biztos lehet benne, hogy valahol egy egész népes család fészkelte be magát valahova.
Tetőcserép alá, redőnytokba, faodvakba, a nyári kamrába.
Egyetlen kolónia pedig több száz darázsból is állhat, ahol a királynő áll a középpontban.
Minden más nőstény darázs a fészeképítésért, a kolónia védelméért felel.
Szaporodásuk, és egy kolónia élete pedig egy állandó körfolyamat része.
A hibernált királynő képes csak a téli időszakot túlélni, aki az őszi hónapokban megtermékenyülve várja a tavasz beálltát. A darázs kirajzásának fő időszakát.
Addigra már talált magának a királynő egy megfelelő helyet a fészek kiépítésére. És a petéket is elhelyezte.
Ez akár 4-6 hét is lehet.
Mire Ön észreveszi a tavaszi napsugarakban az első darazsakat, addigra a királynő már elvégezte a dolgát. És biztos fészket választott magának.
Minden tojásból meddő nőstény darázs, dolgozó születik (Ez a kifejezés a hangyáknál is ismert, ha máshonnan nem, akkor a gyerek által emlegetett Z, a hangya c. mesefilmből). A dolgozók felnőtté válásával a királynő végleg visszahúzódik.
A dolgozók pedig átveszik a királynő eddigi feladatait, így ő már csak a tojások rakásával foglalkozik.
A körforgás a darazsaknál újra s újra elkezdődik.
Miért veszélyes, ha Ön végzi a darázsirtást?
Nem csupán azért, mert nincs tisztában a darázs fajtájával, így annak veszélyességével sem.
Hanem azért is, mert számos szarvashibát el lehet követni a darazsak irtásával kapcsolatban.
Túlélési ösztöneiknek köszönhetően akár képesek lyukat is rágni maguknak a falba, hogy kolóniájukat bővítsék.Ez azt jelenti, hogy amennyiben Ön a ház falának közelében lévő darázsfészek száját betömi, képesek lesznek befelé terjeszkedni, és „berágják magukat a lakásba”.
Irtásukkal kapcsolatban alaposan ismerni kell a szokásaikat, az életmódjukat, a reakciójukat. A háztartási boltban kapható flakonok legtöbbször csak agressziót váltanak ki a darazsakból.
Érdemes szakember segítségét kérni, hogy a kertet ne csak az ablakból szemlélje, és zárt ablakokkal kelljen a nyarat átvészelnie. Különösen, hogy a klímaváltozással egyre inkább ki fog tolódni a darazsak aktív időszaka is.