Kullancsszezon már márciustól, 7-8 fokos hőmérsékleten?
Régóta él a tévhit, hogy kullancsok főleg nyáron leselkednek áldozataikra. Azonban már most a kora tavaszi időben is a bőrünk alá kerülhet egy fertőzött kullancs. Az első kullancsok ugyanis márciusban is megjelenhetnek, már 7 °C hőmérsékleten is. Kutyánkra ráadásul akár halálos is lehet egy fertőzött mintapéldány.
Nemcsak nyáron van veszélyben a betegséget hordozó kullancsokkal szemben. Márciusban, a tavasz beálltával ugyanolyan éberséggel tanácsos résen lenni, mint a nyár folyamán.
A téli hónapok végén az első igazi napsütésre, és ’pluszfokokra’ örömittasan ugrunk bele a tavaszba. Kardigán, a sapka a táskába, és a bicikli is előkerül a tárolóból vagy a pincéből.
Meglehetősen kevesen gondolják úgy, hogy a felhőtlen ég nem mindig jelent felhőtlen gondtalanságot. Egy betervezett kirándulásnak akár szomorú vége is lehet a márciusi napokban is.
De nem kell ehhez még akár a kertünket sem elhagyni.
Az enyhe tél megint kedvezett a parazitának
Az enyhe téli időjárás miatt valószínűleg idén is tetőzik majd a kullancsok száma hazánkban. A potenciálisan veszélyes helyek pedig lehetnek a strandok, parkok, játszóterek, családi kertek vagy a túracélpontok is.
Kullancstámadás márciusban?
A közönséges kullancsok (szaknyelven Ixodes ricinus) akár márciustól júniusig/júliusig, és utána szeptembertől októberig fordulnak elő leginkább nagy számban. De már a hidegebb és hűvösebb évszakban is feltűnhetnek.
Az első kullancsok tehát már most márciusban is megjelenhetnek, ugyanis már 7 °C hőmérsékleten is aktívak. A legoptimálisabb élet-, és fejlődési feltétel náluk a 17 és 20 °C környezeti hőmérséklet.
Számos kórokozót hordozhatnak és terjeszthetnek. Hazánkban az átlagembert leginkább a Lyme-kórral és a vírusos agyvelőgyulladással szokás riogatni.
És még mindig a Lyme-kór viszi a pálmát. 2015-ös adatok alapján 1445 Lyme-kóros esettel találkoztak az orvosok, míg a kullancs okozta vírusos agyvelőgyulladás regisztrált száma 106 volt. Utóbbi habár ritkább, de súlyos következményekkel járhat.
A kullancsveszély figyelmen kívül hagyása nemcsak kellemetlenséget okozhat
A két betegség lefolyása, és a védekezés módja is eltérő. A súlyosabb kullancsvírus okozta agyvelőgyulladás influenzára hasonlító tünetekkel indít, egy-két hét lappangási idő után jelentkezve. A fertőzés lezajlása után is maradhatnak vissza károsodások.
Lyme-kórra gyanakodni akkor kezdhetünk, ha a csípés körül megjelenő, általában ovális alakú bőrpír keletkezik a bőrünkön. De mivel az esetek egy részében meg sem jelenik, hiányát sem vehetjük készpénznek. A Lyme-kór viszont időben elkezdett antibiotikum-kezeléssel gyógyítható.
Nem minden kullancs hordozó, de ugye nincs röntgenszemünk
Habár nem minden kullancs hordoz kórokozót, és még a hordozó kullancsok is csak egy része adja át vérszívása során az embernek a kórt; a patikában kapható kullancsteszteknek nem sok hasznát vehetjük. Gyanú esetén – mely lehet egy bőrtünet, izomfájdalom, fejfájás vagy láz jelentkezése – a legbiztosabb, ha orvoshoz fordul.
Amit semmiképp ne tegyen a kullanccsal a bőre alatt
A Lyme-baktérium minden esetben a kullancs potrohában, azaz a gyomrában található. Legalábbis a legnagyobb számban.
Ezért a kór elterjedését kockáztatja azzal, ha a kullancsot öklendezésre készteti, vagy összenyomja a gyomra tartalmát. A kullancs eltávolításával azonban nem célszerű várni az ügyeleti szobában, hiszen minél nagyobb időt tölt az ember bőre alatt, annál inkább növeljük az esélyét a fertőzésre.
A kivételéhez csak egy határozott mozdulat kell. A kullancs eltávolításának a helyét és idejét pedig célszerű egy naptárba feljegyezni. Ha gond van, az orvos is rá fog kérdezni.
A megfelelő védekezés (riasztósprayk, megfelelő védőöltözet és a kullancsmustra a túra után) elengedhetetlen már kora tavasszal is.
Különösen figyelve a háziállatokra, a kutyákra.
Akikre a kullancsok által terjesztett Babesia-fertőzés súlyos következményekkel járhat. A gyengeség már 1-2 nap alatt leterítheti őket. És a késlekedés akár végzetes is lehet a számukra.
Ha már nem bírjuk megállni, hogy végre a szabadba menjünk a jó idő beálltával, nem kell visszafogni magunkat. Azonban fontos tudni, hogy nemcsak a jó idő és a napsütés vár ránk odakint.