Házi módszer vagy szakember? Jön a dilemma, ha ágyi poloska kerül terítékre. Ha a dédit vagy a nagyit kérdezi, szinte biztos, hogy rémtörténetekkel fogja riogatni. Ő még „a cián időszakában” nőtt fel. De miért volt ez annyira veszélyes, és miért biztonságosabbak a mai módszerek?
Manapság kevesen tudják, hogy mit jelent az ágyi poloskával történő közelebbi kontaktus a gyakorlatban. Bezzeg a dédi idejében. Jönnek is az emlékezések egy vasárnapi ebéd során.
Az emlékek ugyanolyan elevenen élnek mai is…
A lakókat kitessékelik. És kezdődik a szokásos évi poloskairtás.
Gázmaszkos emberek lepik el a környéket. Körberagasztják a korhadt ablakszárnyakat, ajtónyílásokat. Mintha magával az Ebola vírussal állnának szemben.
Aztán elbarikádozzák a folyosók végét. Ciánoznak.
Majd 48 óráig ide semmi se ki, se be.
A dédi még most is úgy mesél róla, mintha épp ott lenne. A szellőztetéskor gyomorforgató, büdös szag lengi be az egész házat, melyet hosszú ideig érezni.
Mégis hatásos volt. Csak épp veszélyes.
A szocializmus vívmánya: a hatvanas évekre valóban kipusztultak az ágyi poloskák.
A dédi az akkori idők anyagi és társadalmi helyzetét tekintve, a szegénységgel hozza összefüggésbe a problémát.
De vajon köze van a higiéniai állapotokhoz a poloskák elterjedésének?
Ma is él a köztudatban, hogy csak olyan otthonokban lelhető fel poloska, amelyeket a lakók nem tartanak tisztán. Holott évtizedekkel később a rovarok elszaporodása akár vétlen is lehet.
Az ágyi poloskák elszaporodása világszerte óriási gond.
A 21. századi utazási feltételek, a hotelek gyakori látogatása, és az egyre növekvő betondzsungel sokszor hívatlan vendégeket jelent. A panelvilág közműjáratai, a lakások összeköttetése a pinpong-fertőzések kiváltó oka. A használt bútorok beszerzése szintén alapjai lehetnek a veszélynek.
Elég egyetlen egy poloska, hogy az intenzív honfoglalás megkezdődjön. Majd beköltöznek az ágyunkba, a matracba, a kárpitba, a tapéta alatti falfelületekre is.
A dédi kora óta változott a világ
A fertőzött lakások mértéke 1930-1940 –es években még 70-80%-os volt.
A szinte járványszerű állapot még a második világháború után is tartott, 1945-1960 között 60-80%-os arányban. A dédi által ismert DDT és a gázosítás (cián-hidrogén, majd 1964-1984 között DDVP alkalmazása) a fertőzöttséget ugyan visszaszorította.
Azonban veszélyessége miatt rövid időn belül betiltották.
Azóta kinyílt a nagyvilág, jönnek és mennek az emberek, és a poloskák újraélednek. 1970-1990 közötti években viszonylag alacsony szinten maradt a fertőzöttség. Onnantól számolva viszont újra feléledt a kor.
A fővárosban ma óriási mértékű az ágyipoloska-fertőzöttség.
Miért biztonságosabb ma a szakemberek által végzett ágyi poloskairtása?
Az irtáshoz használt irtószer ma már nem az emberre is igen veszélyes cián.
Ennek velejárója, hogy a lakóknak a munkálatok idejére nem kell kiköltözniük otthonukból.
A ma használatos permetszerek az emberi egészségre egyáltalán nem ártalmasak. Ráadásul a bútorokat, falakat is be lehet fújni velük.
Leggyakrabban permetezéssel létrehozott tartós méregmezővel történik az irtás, mely kezelés kiegészülhet hidegködképzéssel.
Hogyan irtják ma a poloskákat?
A permetezéses eljárás esetén több hatóanyagot használnak a szakemberek. Az egyik hatóanyag azonnal elpusztítja a jelen lévő ágyi poloskákat. A másik irtószer hosszú hatástartóssággal rendelkező anyag, amely 6-10 hét hatástartóssággal is rendelkezhet, ami a peték esetében lehet hatásos.
Azonban minden esetben többszöri irtás szükséges egyetlen irtási munkálat során. Az eljárást meg kell ismételni.
A füstképzéssel történő irtás ált. kiegészítő módszerként alkalmazzák, önmagában nem alkalmas ágyi poloska kiirtására. Permetezéssel együttesen használható megoldás.
Ennek lényeg, hogy egy füstpatron begyújtásakor füst keletkezik és így hatóanyag kerül a légtérbe. A füst a résekbe, repedésekbe, a vezeték,- és csőhálózatokba is behatol. Növeli az irtás hatékonyságát.
Ahol az irtás permetezés által nem végezhető, ott a porozásos módszer alkalmazható.
Ez egy por állagú vegyszer. Mellyel a konnektorok, kapcsolók, elektromos szekrények is kezelhetőek.
A gázosítással végzett poloskairtás ma már nem engedélyezett lakott területen. Mivel mérgező és károsítja a környezetet.
A cián betiltása miatt van annyi ágyi poloska?
A DDT betiltása sokak szerint az ágyi poloskák számának jelenlegi, újbóli növekedését eredményezte. Azonban a DDT-vel szembeni rezisztenciát már a betiltása előtt évtizedekkel korábban széles körűen ismerték. Így ha manapság alkalmazható is volna, nem biztos, hogy hatékony lenne.
A legutóbbi felfedezések nagyon jelentős rezisztenciát állapítottak meg több, jelenleg használt hagyományos rovarirtó szerrel szemben. Ez magyarázat lehetne az ágyipoloska-irtásban mutatkozó jelenlegi nehézségekre, és a fertőzöttség egyre növekvő mértékére.
Számos magyarázatot latolgatnak a szakemberek. A legfrissebb információkkal hamarosan boncolgatni fogjuk.
Ami biztos: Minden elmulasztott nappal csak több ágyi poloska fog élni otthonában. Ezért nem éri meg rossz tanácsokkal, tévhitekkel, hiedelmeken alapuló tanácsokkal kísérletezgetni. És a régi mendemondák miatt lemondani a szakszerű segítségről.