A rendkívül találékony, hihetetlenül jól alkalmazkodó vándorpatkány – aki mindent túlél – jelenléte a szennyvízcsatorna-hálózatokban nem meglepő. Ám elszaporodásuk horrorisztikus is lehetne, ha a szakemberek nem irtanák őket a csatornahálózatban is.
Hogyan történik mindez? Íme, a sötét csatornahálózat kulisszatitkai.
Anglia csatornarendszerében több millió él. A New York-i patkányok számát pedig kétmillióra becsüli a Columbia egyetem egyik professzora.
Ám Budapest, vagy bármely magyar város sem kivétel, ami a patkányokat illeti. Ez évben Abonyból, Szolnokról érkeztek olyan hírek, amelyek rágcsálóinvázióval riogattak.
Egy év alatt 50%- kal növekedett a patkányok elszaporodásával kapcsolatos panaszok száma. Ráadásul a téli hidegek elől a vándorpatkány az ember lakókörnyezetébe és a csatornahálózatokba húzódik.
A nyári és őszi szaporulat ilyenkor új élőhelyet keres magának. Míg a házi patkány inkább a föld feletti területeket kedveli, és előszeretettel tanyázik a szemétkupacokon, ólakban, farakásokon, falba fúrt üregekben és padlásokon; a vándorpatkány a szennyezettebb földalatti helyeket, "élettereket" kedveli.
Így a kanálisok, trágyaaknák és természetesen a szennyvíz-csatornák gyakori látogatói.
Az enyhébb telek pedig sok esetben még tavasszal is súlyos rágcsálóhelyzetet eredményeznek.
Az Ön városa sem patkánymentes, csak annak látszik
Nem gondolná Ön sem, hogy autóval a városban közlekedve milyen mozgalmas élet zajlik méterekre a föld alatt.
Egyetlen város sem patkánymentes, csak annak látszik.
A nagyvárosokban mindaddig nem okoznak meghökkenést, míg kiadós esőzés vagy áradás után tömegesen nem jönnek ki a csatornahálózatból.
Egy városi patkányirtás során a csatornahálózat rágcsálóirtása is kiemelten fontos a szakemberek részéről.
Hogyan jutnak ki a csatornarendszerekből?
A patkányok a csapadékvíz elvezetésére szolgáló úgynevezett víznyelő-rácsokon keresztül érkeznek, amik összeköttetésben állnak a szennyvízcsatornával.
Ezen helyek kezelése létfontosságú, méghozzá speciális irtószerek, paraffinos csatorna- blokkok alkalmazásával.
Sok esetben léclábakon fekvő csatornaládák kerülnek elhelyezésre a csatornaszemek aknáiban. A zárt szerelvények védik az irtószert a nedvességtől és nyugodt körülményt biztosítanak a táplálkozó patkányok számára.
A patkányok a csatornahálózatból leginkább a rossz, gondozatlan, és mindemellett szakszerűtlenül épült, vagy netán régi vagy beomlott szennyvízcsatorna vagy derítőakna révén juthatnak a felszínre.
Intelligens állatok, megtalálják a módját.
Kiadós esőzések után nemcsak az elhagyatott épületekben, elhanyagolt, gondozatlan udvarokban tűnhetnek fel, hanem a csatornahálózatból is érkezhetnek. Irtásuk esetében szinte nincs olyan terület vagy helyszín, ami ne jönne szóba.
Azonban Budapest ma már a legpatkánymentesebb fővárosok egyike. A rendszeres és szakember által végzett kártevőirtásnak megvan az eredménye.
Csatornázási munkálatok és mellékhatásai
Csatornázási munkák során előfordulhat, hogy oly mértékben megbolygatják a rágcsálók élőhelyét, hogy azok tömegesen élelmet keresni jönnek a felszínre.
A csatornarendszer korszerűsítésének befejeztével is indokolt lehet még az irtás, hiszen egy régi egyesített rendszerű csatornánál a szennyvízben mindaddig megtalálták a táplálékukat a patkányok; ám utólag mivel már csak csapadékvíz folyik benne, más helyen kereshetnek élelmet.
Ma a városokban szinte mindenkire jut egy patkány. Ezért szükség van a rendszeresen végzett irtásra a kritikus pontokon, illetve a csatorna-, és csapadékvíz-hálózatban is.