Rengetegen ébrednek mostanában arra, hogy reggelente rovarcsípésekkel van tele a testük. Először szúnyogra vagy esetleg bolhára gondolnak, aztán rájönnek hogy ez egyik sem lehet. De vajon milyen rovar táplálkozik éjszakánként belőlünk, van aki ezek után bőrgyógyászhoz fordul aki jóesetben felismeri a jellegzetes csípéseket. Ha viszont rájöttünk, hogy mivel állunk szemben akkor mit is kell tennünk ellene.
Napjainkban leginkább az ágyi poloska keseríti meg a városban élők életét, utóbbi 10-20 évben világszerte elszaporodtak.
Ezt a kártevőt, gyakorlatilag bárhonnan haza lehet vinni, passzív úton terjed, és amint bekerül a lakásba, gyakorlatilag máris megtelepedik, tápláléka az ember vére 1-2 évig él, a nőstény, naponta 2-3 petét rak le, tehát nagyon rövid idő alatt el tudnak szaporodni. Ezután az ember reggelente poloskacsípésekkel ébred. Általában a lábakon és karokon találhatók, amely bőrfelületek kint vannak a takaró alól. A védekezést a poloskák esetében feltétlenül szakemberre kell bízni.
Az ágyi poloska a szőlőmag formájú szürkésbarna rovar, jól tűri az éhezést, 3-6 hónapig is elél táplálkozás nélkül. Könnyen haza lehet vinni például használt bútorral, tömegközlekedési eszközön is össze lehet szedni vagy éppen nyaralás alkalmával a szállásunkon. Egyszerűen ránktalál mivel az ember kipárolgását észleli és alvás közben éjszaka támadásba lendül.
Az ágyi poloska okozta csípések nagyon viszketnek, a betegek általában kivakarják a sebeket, és bakteriálisan felülfertőződhetnek.
Vagyis muszáj megszüntetni a panaszokat, fertőtlenítővel, nyugtató vagy viszketéscsillapító, enyhén szteroidos krémekkel.
Viszont ha a házból nincsenek kiirtva a poloskák, akkor újrakezdődik az invázió, mivel az ágyi poloska hónapokig elél táplálék nélkül.
Ha felvetődik, a kiirtásukat mindenképpen szakemberre kell bízni.
Házilag is vannak praktikák, talán a leghasznosabb az aktív porszívózás, nemcsak a padlót, hanem az ágyat, a kárpitozott területeket, a falakat, szegélyeket is meg kell tisztítani.
Gőzölős vasalóval is lehet vasalni a kárpitozott bútorokat, mert a gőz a petéket is elpusztítja. A ma engedélyezett irtószerek csak a mozgó alakra hatnak, vagyis a petéket nem pusztítják el. Ebből kifolyólag hogyha egy lakásban a poloskákat kiirtották, a peték még ott maradnak. 4-5 hét múlva meg kell ismételni a kezelést.
És amire még nagyon fontos odafigyelni, hogy olyan szakembert kell választani, aki nyomon követhető, mert a poloskainváziót sokan meglovagolják, és nem mindig megfelelő minőségű munkát kap a megrendelő.